Historia - noclegi, nocleg, agroturystyka - Międzygórze

Dawniej rejon na którym znajdowało się gospodarstwo nosił nazwę Muckengrund to jest Muszany Dół i był to przysiółek Jaworka leżący w dolinie, a jej etymologię wywodzono od nazwiska pierwszego osadnika. Po wojnie osadę zaczęto nazywać Kotlinami. W Muszanym Dole znajduje się mała osada stanowiąca część Międzygórza. Gospodarstwo leży w wąskiej, stromej dolince oddzielającej Modrzewiową i Jeszkówkę od Jawora, na wysokości około 600 - 650 m. Doliną spływa potoczek, lewy dopływ Wilczki, uchodzący do niej w rejonie zapory, to jest suchego zbiornika przeciwpowodziowego. W dolinie znajdują się nie wielkie użytki rolne, łączące się wyżej z obszernymi łąkami Jawornickiej Polany, na której leży Jaworek Górny. Zbocza Kotliny porastają lasy świerkowe i świerkowo-bukowe regla dolnego. W Kotlinie są 4 gospodarstwa rolne które utrzymują się z agroturystyki, pracy w lesie i z rolnictwa.

Kotliny powstały w drugiej połowie XIX wieku jako kolonia Jaworka, jakkolwiek zawsze ciążyły raczej do Wilkanowa i Międzygórza. Nigdy nie były samodzielną osadą. Mała osada rolnicza na przełomie stuleci stała się letniskiem. Znajdowały się tu kwatery prywatne wynajmowane miedzy innymi poprzez punkt informacyjny (GGV) Glatzer Gebirgsverein w Międzygórzu.

Po 1945 r. Kotliny pozostały małą osadą, z tym że coraz bardziej związane były z Międzygórzem, do którego zostały wreszcie włączone po reformie administracyjnej. Kotliny stanowią przysiółek wczasowiska, funkcja letniskowa jest tu dość dobrze wykształcona. Znajdują się tu trzy gospodarstwa agroturystyczne które ostatnio się rozbudowują, a także pięknie położony i odnowiony pensjonat "Krokus". Okolica kotlin jest niezłym terenem narciarskim ze względu na długie zaleganie śniegu. Znajduje się tu staw z pstrągami, a w zimie organizowane są kuligi na hale pod Śnieżnikiem

O Międzygórzu

Międzygórze jest jedną z najpiękniejszych stacji klimatycznych w Polsce. Leży w dolinie u podnóża Masywu Śnieżnika, na wysokości 560 - 900 mnpm. Wody płynącej przez tę miejscowość rzeki Wilczki spadając z wysokości 20 metrów w głęboki wąwóz tworzą najwyższy w Sudetach wodospad. Jego skalisty kocioł jest krajobrazowym rezerwatem przyrody.Wodospad Wilczki to jedna z największych atrakcji Międzygórza, ale nie jedyna.

Międzygórze, jest to miejscowość leżąca u podnóża Śnieżnika (1425m n.p.m.) w dolinie Wilczki i jej dopływu Bogoryi, jedna z najpiękniejszych sudeckich miejscowości. Początkowo była to osada leśna, która w XIX w. przekształciła się we wczasowisko. Z tamtego okresu pozostały przepiękne drewniane domy utrzymane w stylu szwajcarskim i norweskim. Wszystkie domy (z wyjątkiem Złotego Widoku z czasów E. Gierka) są w jednolitym stylu architektonicznym, co jest zasługą właścicielki tych terenów w XIX w., księżnej Marianny Orańskiej. Pobyt w Międzygórzu ma charakter zdrowotny, zalecany jest w leczeniu górnych dróg oddechowych oraz w stanach wyczerpania.

Z zabytków można wymienić: barokowy drewniany kościół św. Józefa - a w nim ciekawy ołtarz z XIX w. z rzeźbioną nastawą w kształcie liści. Bardzo ciekawa jest również rzeźba Świętej rodziny. W pobliżu Międzygórza, na Iglicznej znajduje się barokowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej z 1781-82 r.

Dużą atrakcją Międzygórza jest wodospad na potoku Wilczce. Jeden z największych wodospadów w Sudetach. Tama z 1910 roku o wysokości 29,2m, długości 102m, szerokości 19m dołem i 3m górą. Dodatkowymi atrakcjami turystycznymi są skałki gnejsowe zwane Skalną Bramą, które występują na zboczach Toczka, w pobliżu nich znajduje się bardzo oryginalny Ogród Bajek, który cieszy się duża popularnością. Założył go miłośnik przyrody "w hołdzie baśniom i urzekającej okolicy a także wszechwładnemu duchowi Gór". W ogrodzie znajdują się bajkowe drewniane domki, liczne totemy a wokół nich przeróżne gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

Po okolicy wiodą liczne szlaki turystyczne oraz trasy doskonale nadające się do uprawiania kolarstwa górskiego. Dla amatorów sportów zimowych atrakcją mogą być liczne ośrodki sportów zimowych w Polsce: "Czarna Góra" - długość nartostrad do 7630m, 3 koleje linowe (1367m) i 7 wyciągów orczykowych, rynna snowboardowa (dł. 210). Do ośrodka tego organizowane są darmowe transporty z Międzygórza, wrócić można malowniczą nartostradą utrzymywaną przez ratrak w sezonie. Kolejnym dużym kompleksem Narciarskim jest Zieleniec gdzie may do dyspozycji około 5 wyciągów krzesełkowych i 20 orczyków. Około 20-30 km od Międzygórza znajdują się również po Czeskiej stronie 3 duże kompleksy narciarskie jak: Ośrodek narciarski Dolní Morava, Ski centrum Říčky v Orlických horách oraz Skiresort Buková hora. Oferują one również rożnego rodzaju aktywności i zabawy w sezonie letnim.

Kontakt

Wypełnij poniższy formularz i wyślij nam wiadomość. Na pewno odpowiemy.